Cilt Tipinizi Pratik Olarak Belirleme

Cilt Tipinizi Pratik Olarak Belirleme

Bir çok kişi cilt tipinin ne olduğu bilmiyor.Arkadaş tavsiyesi hatta çok iyi reklamı yapılan bir ürünü aldığınızda bile cildinize iyi gelmediğini farkettiğiniz olmuştur.Uzman eşliğinde cilt tipinizi belirlemeye vaktiniz yada durumunuz yoksa artık Cilt tipinizi  öğrenmenin pratik bir yolu var!.Ürün seçimindeki hatalar, alerjik reaksiyonlara, ciltte istenen sonuçların alınamasına gitmeden bu küçük uygulamayı cildinize yapın.

 1) Yüzünüzü temizleyip kurulayın, yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kağıt mendil ya da havlu kağıtla yüzünüze kapatın. Parmak uçlarınızla yüzün her tarafında hafif baskı yaparak  elinizi gezdirin. Kağıdı kaldırın , şayet kağıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz YAĞLI CİLT,gözeneklerin geniş siyah nokta ve akne oluşumuna yatkın olan bu ciltler  Jel tipi temizleyici, alkollü tonik, su içerikli nemlendirici ürünler secerek cildinizin bakımına önem vermelisiniz. Kağıdın belli yerlerinde özellikle  alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpıyorsa,cildiniz KARMA CİLT ,yağlı ile kuru cilt arasında kalan cilt tipini Süt tipi temizleyici, düşük alkollü tonik, cildin durumuna göre nemlendirici ve eğer gerekiyorsa göz çevresi için krem tercih ederek cildinizi desteklemelisiniz. Kağıdın hiç bir yerinde leke izine rastlamıyorsanız cildiniz KURU demektir. Süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, göz çevresi kremi ve nem depo edici maskeler kullanmanızı tavsiye ederim.

2) Cildinizin hassasiyetini görebilmek  için; bir çay kaşığının sapı ile ya da ona benzer sert bir cisimle alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Şayet çizilen yerde hiç kızarma olmadı ise cildiniz normal cilt, hafifçe bir kızarma olduysa ama hemen geçti ise  az hassas, kızarıklık bir müddet devam etmişse cildiniz çok hassas demektir.
3) Cildin nem oranını anlamak için de; çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itiyormuş gibi yapın, şayet yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, eğer hiçbir şey oluşmuyorsa cildin nemli normal demektir.
4) Cildin elastikiyetini anlamak için; gözün altındaki ince deri tabakasını dikkatlice  yukarı doğru çekip bırakın. Deri yavaşça eski durumuna geldi ise elastikiyeti iyi sayılır, deri hemen eski durumuna geldi ise elastikiyeti çok iyi ve deri bir müddet sonra eski durumuna geldi ise cildinizin elastikiyeti ile ilgili problemleriniz başlamış anti-aging  göz kremleriyle  bakımlar yapmaya başlamanız gerek.

Yukarıdaki pratik uygulamalarla cilt tipinizi belirleyebilir.Seçeceğiniz ürün yada doğal yöntemler ile uygulayacağınız bakımı etkili hale getirerek cildinize hak ettiği değeri vermiş olursunuz.